TR | EN
Sektörüm: İnşaat
BİZ SİZİ ARAYALIM
BİZ SİZİ ARAYALIM

Makinanızı verimli kullanıyor musunuz?

01 Tem 2021

Makinayı çalıştırmadan önce makinanın nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

Her kumanda kolunu, düğmeyi, göstergeyi, anahtarı ve pedalı tüm fonksiyonlarıyla öğrenin. Bu amaçla size verilmiş olan operatör el kitabını okuyarak işlevleri öğrenin.

Operatörün daima makina içinde veya etrafında olan olaylardan haberdar olması gerekir. Makinayı kullanırken emniyetin daima göz önünde bulundurulması gereken en önemli etken olması gerektiğini unutmayın.

Kabine girerken veya çıkarken makinanın durmuş ve doğru şekilde park edilmiş olduğundan emin olun.

İlk çalıştırmada motor soğuk iken hemen tam gaz yapmayın. Düşük rölantide kısa bir sure çalıştırarak motorun ısınmasını sağlayın. Makinayı ondan sonar işe verin. Makinayı iş bitiminde park ettikten sonra, asla motor yüksek devirde iken stop etmeyin. Önce motorun düşük rölantide kısa bir sure çalışmasına müsaade edip daha sonra stop edin.

Makina hareket halinde iken asla el gazını kullanmayın. Sürüş esnasında daima gaz pedalı kullanılacaktır. Sürüş halinde yol da giderken iki fren pedalını birlikte kullanın. Ani duruşlarda frenlerden sadece birine basılırsa makina savrulup kontrolden çıkabilir.

Makina hareket halinde iken ani bir hareketle yüksek bir vitesten düşük bir vitese geçmeyin. (4. vitesten 1. vitese geçmek gibi). Düşük vitese geçerken her vites değişiminde motor devrinin kendiliğinden düşmesine izin verin.

Yeni model kazıcı-yükleyicide, arka kazıcı ile kazı yaparken eco düğmesi “eco”mod’ da olacaktır. Arka kazıcı ile kazı yaparken eski modellere göre motorun 350-400 düşük devirde aynı hidrolik gücü elde ettiğini asla unutmayın. Bu tip kazılarda 1700 devir üzerine çıkmayın. Yakıt ekonomisinin bu şekilde sağlandığını hatırlatırız.

ARKA KAZICI İLE ÇALIŞMA DURUMU ECO MOD KONUMU

Dakikada Devir Aralığı

Pompa 1 Devrede

Pompa 2 Devrede

Pompa 3 Devrede

LCD Ekran

<1200

EVET

EVET

HAYIR

HYD-STD

1200-1900

EVET

EVET

EVET

HYD-ECO

>1900

EVET

EVET

HAYIR

HYD-STD

Arka kazıcı ile çok hafif işiniz var ise düğmeyi“lo”konumuna alabilirsiniz ancak bu durum da hidrolik gücünüzün azalacağını unutmayın.

ARKA KAZICI İLE HAFİF İŞTE ÇALIŞTIRMA
Çalıştırma Pompa 1 Devrede Pompa 2 Devrede Pompa 3 Devrede LCD Ekran
Kazı HAYIR EVET EVET HYD-LO
Ön kova ile Yükleme
İleri/Geri seçili
HAYIR EVET HAYIR SAATLER

Ön taraf ile çalışıp yükleme yaparken düğmeyi “lo” konumuna alın. Bu durumda motorun ürettiği gücün büyük bölümü yürüyüş ve cerlere giderken bir bölümü de hidroliğe gidecektir.

Ön taraf ile çalışırken düğmeyi“eco”mod’a almayın. Makina ile yolda giderken “eco” mod düğmesi “lo” mod’da olmalıdır. Bu size yakıt ekonomisi sağlayacaktır.

Makinanıza yakıt ikmalini akşam iş bitiminde yapın. Motoru ve yakıt sistemini korumak için daima uygun kalitede yakıt alın. Makina bakımları her 250 saatte bir yapılır. Bakımları asla ihmal etmeyin. Bakımlarda orjinal parça ve uygun özellikte yağ kullanın. Eksiksiz ve tam yapılan bakımın, makinanızın ömrünü uzatacağını asla unutmayın.