TR | EN
Sektörüm: İnşaat
BİZ SİZİ ARAYALIM
BİZ SİZİ ARAYALIM

JCB LOADALL’ın 40. Yıl Dönümü 20 Ekim’de Kutlandı

26 Eki 2017

JCB Loadall Üretim Sürecinin Etkileyici Detayları

·      Bir JCB Loadall'da 3000 adede kadar tek bileşen ve 1.000 adede kadar yapılandırma bulunabilmektedir.

·      Loadall imalatı sırasında kaynak işlemi için yılda 14,5 milyon metre tel tüketilir.

·      35 üretim aşamasından geçen bir Loadall'ı tamamen monte etmek, yaklaşık sekiz saat sürmektedir.

·      Loadall üretim hattı, şase, denge ayakları ve yüksek dayanıklılığa sahip bomların yapımında, tek başına, yıllık 35.000 tondan fazla yüksek kalitede çelik tüketmektedir.

·      JCB, son zamanlarda Loadall hattında ek lazerli ve plazma kesme ekipmanlarına 1 milyon £'dan fazla yatırım yapmıştır.

·      Lazerli kesme ekipmanından gelen bom çeliği, daha sonra bomun kutu bölümünü oluşturmak amacıyla, 650 tonluk bir prese geçmektedir.

·      Modele bağlı olarak, ortalamada iki şase tarafını üretmek 45 dakika sürmektedir.

·      Şase ve bom kaynağının %70'e kadar olan kısmı, robot kaynak makineleriyle yapılmakta, ulaşılması zor alanlardan oluşan kalan %30’u ise operatörler tarafından elle tamamlanmaktadır.

·      Bomlar, şaseler ve denge ayaklarının tamamı, her türlü kiri gidermek ve çeliğin yüzeyini boya uygulamasına hazırlamak amacıyla hafif bir kumlamayla başlayan iki saatlik bir boya işleminden geçirilmektedir.

·      JCB Loadall tesisi, makineleri boyamak için her yıl 73.000 litre astar boyanın yanı sıra 50.000 litre cila kullanmaktadır.

·      Her Loadall, kayışlarla sabitlenmekte ve motor ile şanzıman güç aktarma organlarının kalibrasyonunu yapmak amacıyla, 13 dakikalık tam hız test tamburu testlerinden geçirilmektedir.

·      Her Loadall, son derece eğitimli 10 operatör tarafından bomu tamamen uzatılmış ve kaldırılmış biçimde, 10 dakika boyunca ağırlık testine tabi tutulmaktadır.